بسم الله الرحمن الرحیم.
إن الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة
السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین ع
قیام امام حسین علیه السلام بر علیه ظلم و ستم و فساد یزیدیان، اسلام را زنده نگهداشت و آموزه های اسلامی و قرآنی و در رأس آن، آموزه «امر به معروف و نهی از منکر» را حفظ نمود و به تمام بشریت درس رهایی و آزادگی و مبارزه با ظلم و ستم داد.
نهضت امام حسین علیه السلام صرفا برخاسته از یک نزاع کوچک سیاسی و طایفه ای و یک حرکت محدود به زمان و مکان خاصی نبود بلکه کربلا و عاشورای حسینی نمایش یک مکتب و عرصه یک انقلاب بزرگ علیه دستگاه زر و زور و تزویر یزیدی و قیام در برابر همه بدی‌ها و ناهنجاریها بود‌؛ از این رو در طول تاریخ خاستگاه بسیاری از قیام ها و خیزش های بعدی در عالم اسلام و حتی به مثابه الگویی برای آزادگان جهان قرار گرفت .
مسلمانان جهان به منظور پاسداشت و قدر شناسی از این رشادت ها و ایثارگری های بی مانند امام حسین و یاران با وفایش و با هدف الگو گیری از این شاهکار بشریت و مکتب انسان ساز حسینی، همه ساله دهه محرم بویژه عاشورا را پاس داشته و مراسم و مجالس ویژه ای بر پا می کنند.
مردم متدین و محبان اهلبیت در کشور اسلامی افغانستان نیز از دیر باز دهه محرم را گرامی داشته و با بر پایی مجالس وعظ و عزاداری و خیرات و نذورات، یاد، نام و راه امام حسین علیه السلام را زنده نگهداشته اند.
انشاالله امسال نیز محبان و عاشقان حسینی با وجود مشکلات مختلف، به یاری خدای متعال آمادگی کامل برای پاسداشت دهه محرم دارند.
برای هر چه با شکوه تر برگزار شدن مراسم محرم و استفاده بهینه و درست و کامل از این ظرفیت جهت تبیین عقاید اسلامی و تبلیغ احکام و اخلاق اسلامی و آشنایی مردم بخصوص جوانان با آموزه های دینی و نیز به منظور حفظ آرامش و امنیت مجالس و مراسم حسینی، نکاتی چند را محضر شریف ملت مسلمان و نیز مسؤلین محترم کشور یاد آور می شویم:
1.عالمان دینی و خطبای محترم با آمادگی کامل و با مطالعه عمیق منابع و متون دینی، به تبیین و تبلیغ احکام و معارف دینی بپردازند و از بیان مطالب ضعیف و بی اساس خود داری نموده و مشاکل و مسائل روز و اولویت های جامعه را مانند مهر ورزی و مواسات و توجه به فقرا و تهیدستان و حجاب و عفاف زنان را مد نظر گرفته و بر اخوت و وحدت مسلمانان تأکید نموده و از پرداختن به موضوعات اختلاف انگیز پرهیز نمایند.
2. جوانان سلحشور و غیرتمند و متدین توجه داشته باشند که فلسفه اصلی عزاداری آشنایی با اهداف و راه امام حسین علیه السلام است، لذا انتظار می رود جوانان عزیز صرفا به سینه زنی و نوحه خوانی بسنده ننمایند بلکه در استماع سخنرانی های عالمان دین نیز حضور فعال داشته باشند تا نسبت به احکام و معارف دینی و درس های انسان ساز عاشورا آشنایی کامل تری پیدا نمایند و احساسات و عواطف و شعار شان توأم و همراه با شعور و آگاهی بیشتری شود.
3. از سر دسته ها وهیأت های مذهبی بخصوص هیأت امنای مساجد و حسینیه ها که مسؤلیت اصلی مراسم بر عهده آنان است انتظار می رود به نکات امنیتی توجه نموده و در قسمت بر قراری نظم، امنیت و آرامش، مراقبت و نظارت کامل و دقیق داشته باشند و برای برگزاری هر چه بهتر مراسم و محافظت از جان مردم، مأموران مخصوصی را موظف نموده و شرح وظایف هر یک را به طور واضح باز گو نمایند و نسبت به موارد مشکوک، حساس بوده و زیر نظر داشته باشند؛
هم چنین از طولانی نمودن مراسمات تا پاسی از شب و صدای بلند لاس پیکر ها که موجب اذیت و آزار همسایگان مساجد و حسینیه ها می گردد پرهیز نمایند.
4. ضمن تشکر از امارت اسلامی بابت برقراری امنیت و محافظت از مراسمات دینی، از مأموران امنیتی و نیرو های خدوم پلیس انتظار می رود مانند سال‌های پیشین، در قسمت بر قراری نظم و امنیت، تدابیر لازم را مد نظر گرفته ونهایت سعی و تلاش شان را به کار گیرند و مانع هر گونه اختلال و نا امنی گردند.
به هیأت های مذهبی توصیه می شود در قسمت ایجاد نظم و برقراری امنیت، با نیروهای امنیتی و پلیس همکاری نمایند، باهمکاری کامل مردم و مسؤلان هیأت ها و نیروهای امنیتی قطعا نظم و امنیت کامل نیز برقرار خواهد شد.
5. از رسانه های عمومی بخصوص تلویزیون ها انتظار داریم حرمت و احترام دهه محرم و فرزند پیامبر اعظم (ص) را حفظ نمایند و با دعوت از عالمان آگاه و دلسوز، فضای مناسب اخوت و همدلی به وجود بیاورند و عالمان و کارشناسان دینی نیز به تبیین و تشریح عالمانه مبانی و اهداف قیام امام حسین علیه السلام بپردازند و با تأکید بر وحدت و اخوت همه آحاد مردم، از بستر مناسب عاشورا در جهت تبلیغ آموزه های دینی بخصوص امر به معروف و نهی از منکر، کمک به فقرا، احسان به فرو دستان، رعایت حجاب و عفاف و عدالت و انصاف و برادری و برابری استفاده کامل نمایند.
والسلام علیکم و رحمةالله
شورای علمای شیعه افغانستان
محرم 1446 قمری

لینک کوتاه مطلب : https://ofoghandisha.com/?p=21192

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب