بسم الله الرحمن الرحیم
عن رسول الله صلّی الله علیه وآله وسلم: حسین منی و انا من حسین

فرا رسیدن ماه محرم، یادآور شهادت سرور جوانان اهل بهشت، امام حسین علیه السلام و فرزندان و اصحاب آن بزرگوار را به ملت مسلمان افغانستان تسلیت می‌گوییم.
شورای علمای شیعه افغانستان با توجه به شرایط خاص امسال لازم می‌داند به اطلاع مردم شریف کشور برساند که:
طبق روال سال‌های گذشته، کمیته مدیریت محرم توسط شورای عالی تنظیم امور دینی تشکیل شد تا در هماهنگی با امارت اسلامی افغانستان و کمیسیون امنیتی آمادگی‌های لازم را جهت برگزاری باشکوه و مصئون برنامه‌ها و مراسم محرم اتخاذ نماید.
مسؤولین محترم امارت اسلامی در ملاقات با اعضای کمیته متذکره مسأله محدودسازی اماکن و برنامه‌های محرمی را به خاطر تهدیدهای امنیتی مطرح نمودند.
کمیته مدیریت محرم، موضوع را در جلسه شورای عالی تنظیم امور دینی ارائه کرد. در جلسه مذکور که تحت ریاست حضرت آیت‌الله صالحی مدرس و با حضور رئیس شورای علمای امامیه، رئیس مجمع علما و متنفذین اهل تشیع، نمایندگان محترم آیت‌الله‌العظمی سیستانی، آیت‌الله شیرازی، آیت‌الله موحدی نجفی، آیت‌الله حجت، آیت‌الله واعظ‌‌زاده بهسودی و سایر علمای بزرگوار برگزار شد، ضمن تأکید بر عدم پذیرفتن محدودیت، یک هیئت هفت نفری تعیین گردید تا در زمینه، با مقامات و مسؤولین امارت اسلامی صحبت نماید و پیام شیعیان افغانستان را به آن‌ها برساند.
مسؤولین امارت اسلامی در ملاقات با هیأت فوق‌الذکر، تصمیم قاطع خود را در مورد اعمال محدودیت در برخی از نواحی شهر کابل به خاطر تهدیدهای جدی امنیتی مطرح نمودند.
هیأت مذکور، موضع و دلایل خود را بصورت واضح و روشن بیان و نگرانی جدی خویش از عواقب این گونه محدودیت‌ها را ابراز نمود.
هم‌زمان، از بعضی ولایات و ولسوالی‌های کشور نیز خبرهایی از اعمال محدودیت در برنامه‌ها و مراسم محرمی مواصلت ورزیده است.
شورای علمای شیعه افغانستان از مسؤولین امارت اسلامی، ضمن قدردانی از همکاری‌های قبلی‌شان، می‌خواهد که در مورد محدودیت‌های متذکره تجدید نظر نمایند تا عزاداران حسینی بتوانند مراسم‌شان را مانند سال‌های گذشته انجام دهند.
در پایان، شورای علما از تمام مردم سوگوار کشور می‌خواهد مانند همیشه برنامه‌های عزاداری محرم و عاشورا را با هماهنگی و همکاری نیروهای امنیتی امارت اسلامی، به صورت منظم و باشکوه برگزار نمایند.

شورای علمای شیعه افغانستان
کابل – اول محرم ۱۴۴۵

لینک کوتاه مطلب : https://ofoghandisha.com/?p=7106

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب