شورای علمای شیعه افغانستان در ارتباط با برنامه ها و عملکرد رسانه های تفرقه افکن اطلاعیه ای منتشر کرد. شورای علما عملکرد این رسانه ها را در راستای منافع دشمنان جامعه اسلامی دانسته و از عالمان اهل سنت و شیعه درخواست کرد تا با روشنی انداختن، دسایس آن ها را نقش بر اب سازند. متن اعلامیه شورای علمای شیعه افغانستان به شرح ذیل است:

بیانیه‌ی شورای علمای شیعه افغانستان درباره رسانه‌های تفرقه‌افگن میان مذاهب اسلامی

بسم الله الرحمن الرحيم

«ان هذه امتکم امة واحدة و انا ربکم فاعبدون» الانبیاء/ 92؛

ترجمه: «در حقیقت همه‌ی شما یک “امت” هستید و من رب و صاحب اختیار شما هستم؛ پس مرا عبادت کنید».

این آیه مبارکه همه مسلمانان را (بدون کدام امتیاز و تفاوت یا طبقه‌بندی خاص) یک امت دانسته و محور اصلی وحدت «امت اسلامی» را اعتقاد به وجود الله و پروردگار یگانه می‌داند؛ به خصوص این که همه افراد امت اسلامی خداوند را عبادت می‌کنند و باید در عبادت او تلاش و کوشش کنند؛ (با هر مذهب و مرام فقهی و کلامی که هستند). آنچه مهم است، پرستش خداوند و عبادت او است و این ملاک اصلی مسلمانی و داخل شدن در امت اسلامی است.

اما این وحدت برای دشمنان اسلام و مسلمین غیر قابل تحمل بوده و پذیرفتنی نمی باشد؛ ولذا برای بر هم زدن آن از هر وسیله و ابزاری استفاده می‌کنند، در حالیکه رسانه ها منادی فرهنگ سازی هستند و سعی در تقویت همزیستی مسالمت آمیز دارند، اما جریان ها و عناصر تفرقه افگن با ورود در عرصه رسانه(اعم از تصویری، شنیداری، نوشتاری و غیره) به فعالیتهای سوء دست می‌ یازند.

در چند سال پسین؛ چندین تلویزیون ماهواره‌ای از کشورهای مختلف با ظاهر دفاع از اعتقادات یکی از مذاهب اسلامی بر نامه هایی پخش می کنند که نشرات ناپسند آنها به اعتقادات و ارزش‌های پیروان مذاهب دیگر اسلامی ( سنی و یا شیعه) می‌تازد و آنها را مورد تخطئه و تمسخر قرار می‌دهد که از ان جمله‌ چند تلویزیون از کشور های عمدتا غربي به نام و ظاهر شیعی به باورها و اعتقادات برادران اهل سنّت توهین نموده، از این طریق به تفرقه و تعصب دامن می‌زنند.

شورای علمای شیعه افغانستان از عملکرد این نوع رسانه‌ها برائت جسته، آن را محکوم می نماید و دست اندر کاران آنها را اجیرشده، یا نادان و مغرض می‌داند؛ و همچنین از مسلمانان جهان، مخصوصاً ملت متدین و فهیم افغانستان می‌خواهد که ماهیت اصلی آنها را درک نموده و فریب‌شان را نخورند.

و متقابلا از بزرگان و مراکز دینی و فرهنگی برادران اهل سنت خود نیز می‌خواهیم که چهره‌ی اصلی رسانه‌هایی را که به نام و از آدرس اهل سنت نشرات دارند و عقاید و ارزش‌های شیعی را مورد حمله قرار می‌دهند، معرفی نموده و دسایس آنها را برملا سازند.

ما را باور بر این است که با آن همه تأکیدات قرآن مجيد و احادیث و سنن پیشوایان اسلامی، بر وحدت و اخوت اسلامی، جایی برای دامن زدن به هیچ نوع تفرقه، تعصب و تبعیض باقی نمی‌نماند و کسانی که به چنین اعمالی دست می‌یازند، اجیر شده و یا فاسق و فاجر می‌باشند؛ زیرا، این دستور صریح قرآن کریم است که «وَأَطِيعُواْ ٱللَّهَ وَرَسُولَهُۥ وَلَا تَنَاٰزَعُواْ فَتَفْشَلُواْ وَتَذْهَبَ رِيحُكُمْ ۖ وَٱصْبِرُوٓاْ ۚ إِنَّ ٱللَّهَ مَعَ ٱلصَّٰبِرِينَ.»

و بدون تردید عامل اصلی ضعف و آلام و مصایب مسلمانان در سراسر عالم عمل نکردن به مضمون این آیه‌ی شریفه است.
در اخیر از فعالیتهای رسانه های که در جهت همدلی بین پیروان مذاهب اسلامی صورت می گیرد تمجید نموده، خواهان توفیق بیشتر آنها هستیم.

والسلام علیکم و رحمت‌الله.

شورای علمای شیعه افغانستان ؛
۲۵سرطان ۱۴۰۱ برابر با
۱۶ ذی الحجة الحرام ۱۴۴۳

لینک کوتاه مطلب : https://ofoghandisha.com/?p=4907

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *