حجت الاسلام والمسلمین نصرت الله امیری، کارشناس و پژوهشگر تاریخ اسلام در گفتگو با شفقنا ضمن عرض تسلیت سالروز شهادت نهمین پیشوای شیعیان حضرت امام محمد تقی (ع) به عموم شیعیان و مسلمین جهان، ایشان را شخصیتی عالم، با تقوا و مدیر و مدبر در عین اینکه در سن کودکی به امامت رسیدند توصیف کرده و گفت: امام جواد علیه السلام نخستين رهبر الهى است كه در ميان امامان شيعه در خردسالى مسؤوليت مقام رفيع امامت را عهده‏دار گرديد لذا این شبهه در میان مردم مطرح بود که آیا یک کودک هفت ساله مدیریت، درایت و دوراندیشی یک مرد کامل را دارد و می تواند از عهده چنین مسئولیت بزرگی برآید؟
وی افزود: از منظر باورهاى شيعه كه موضوع امامت را يك موهبت الهى مى‏داند، پاسخ اين پرسش روشن است، چرا كه از اين ديدگاه خداوند متعال هر كسى را كه شايسته اين مقام بداند، به منصب پيشوايى امت بر مى‏گزيند؛ حتى اگر در سنين كودكى باشد.

وی گفت: مقياس سن بالا، گرچه در ميان مردم مقياسى براى رسيدن به كمال محسوب مى‏شود، اما در بينش وحيانى قرآن ممكن است يك فرد در سن كودكى فضائل و كمالات و شرائط رهبرى جامعه را دارا باشد و امتيازات ويژه‏ اى را كه لازمه رهبرى و امامت و نبوت است در او موجود باشد و خداوند متعال موهبت رسالت و امامت را به او عنايت كند و اطاعت از وى را بر مردم واجب و لازم گرداند.

حجت الاسلام امیری با اشاره به دانش و علم امام نهم با وجود سن کم رسیدن به امامت، ایشان را الگویی مناسب برای دانشمندان جوان عنوان کرده و گفت: امام نهم(ع) در مقام رهبرى امت اسلام، به عنوان الگوى دانشمندان جوان چنان در عرصه علم و دانش درخشيد كه دوست و دشمن را به تعجب و شگفتى واداشت. گفتگوها، مناظرات،پاسخ به شبهات عصر، گفتارهاى حكيمانه و خطابه‏ هاى آن گرامى، گواه روشنى بر اين مدعاست.

وی ادامه داد: امام جواد(ع) در سنين نوجوانى عالم‏ترين و آگاه‏ترين دانشمند عصر خود بود و مردم از دور و نزديك به حضورش شتافته و پاسخ مشكلات علمى خود را از او دريافت مى ‏كردند.

این کارشناس تاریخ اسلام با بیان این مطلب که دانش امام نهم (ع) همواره موجب شگفتی دوستان و دشمنان آن حضرت می گردید بر لزوم توجه نسل جوان به دانش اندوزی تاکید کرده و گفت: امام نهم در سن كودكى به امامت رسيد و دانش سرشار آن گرامى دوست و دشمن را به حيرت و شگفتى واداشت. بر جوانان مسلمان و مشتاق اهل بيت (ع) شايسته است كه از فرصت جوانى بهره گرفته و در جستجوى دانش با تمام وجود تلاش كنند و رهنمودهاى آن امام عزيز در زمينه علم و دانش را چراغ راه خويش قرار دهند.

وی تصریح کرد: از منظر امام جواد(ع) شايسته است كه يك جوان مسلمان به علم و دانش روى آورد و آن را به عنوان مونس و يار مناسب براى خود برگزيند، دوستان خود را بر اساس بينش و دانش انتخاب كند و شخصيت اجتماعى خود را به وسيله دانش و علم مشخص سازد، براى مجالس و ديدار ديگران علم هديه برد و در تنهايى و غربت و سفر، علم و دانش را بهترين همسفر و مونس خود بداند، چرا كه علم و دانش، سرچشمه تمام كمالات و ريشه همه پيشرفت‌هاست.

پژوهشگر برتر حوزوی با توصیه به جوانان گفت: با توجه به سخنان آموزنده امام جواد(ع) در عرصه علم و دانش بر همگان و از جمله جوانان لازم است از فرصت جوانى بهره گرفته و خود را به اين خصلت زيباى انسانى بيارايند و كسب معرفت و علم را سرلوحه برنامه‏هاى زندگى خود قرار دهند.

حجت الاسلام امیری تاکید کرد: يك جوان شايسته و هدفمند بر اساس انديشه‌‏ها و عواطف خود ممكن است به سوى برخى صاحب‏نظران و انديشمندان، متمايل شود، به جلسات آنان برود، به سخنرانى‏‌هايشان گوش فرا دهد و حرف‌هايشان را بشنود و بپذيرد.اما در اين ميان پيروى از گفته‏‌هاى آنان، اگر بر اساس حق نباشد، ممكن است انسان را به سوى باطل و راه‏‌هاى انحرافى سوق دهد. بنابراين بر يك جوان مسلمان و متعهد زيبنده است كه تمايلات خود و گفته‌‏هاى ديگران را بر اساس انديشه‏‌هاى صحيح و عقلانى بسنجد و راه خود را با معيار حقيقت انتخاب كند.

انتهای پیام

لینک کوتاه مطلب : https://ofoghandisha.com/?p=20161

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *