نشست علمی – فرهنگی «شخصیت امام جواد (علیه السلام)» در مدرسه علمیه عترتیه ولایت هرات با حضور اساتید و طلاب خواهر برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری حوزه، خانم صالحی در این نشست علمی در ابتدا دلیل جوادالائمه گفتن حضرت امام تقی (علیه السلام) را توضیح داد و گفت: امام محمد تقی (علیه السلام)، نهمین امام شیعیان، به دلیل برخی ویژگی‌های خاص خود، به “جواد الائمه” معروف است. برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از:
علم و دانش گسترده امام، سخاوت و کرم امام، پاسخگویی امام به مسائل پیچیده.

وی در ادامه پیرامون دلایل کم بودن احادیث و راویان در زمان امام جواد (علیه السلام) صحبت نمود و بیان کرد: در زمان امام محمد تقی (علیه السلام)، کم بودن احادیث و روایات ممکن است به دلایل مختلفی باشد، از جمله: شرایط سخت زمان: زمان حکومت امام جواد(علیه السلام) به دلیل سختی‌ها و شرایط سیاسی ناپایدار، در برابر امکان آزادی بیان و انتشار احادیث و روایات محدود بود. همچنان مخاطبین مستقیم امام: در برابر دیگر امامان، تعداد کمتری از شیعیان به عنوان مخاطب مستقیم و روایت‌کننده احادیث امام جواد (علیه السلام) بودند.

وی افزود: به خاطر شرایط زمان و مکان، روایات و احادیث به صورت شفاهی منتقل می‌شده‌اند و بنابراین امکان ثبت و انتشار آنها محدود بود و همچنان به دلیل تحت فشار بودن و قیود شدید حکومت، امکان دسترسی آزاد به منابع روایت و احادیث محدود بود.

لینک کوتاه مطلب : https://ofoghandisha.com/?p=20448

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب