قرآن اصلی‌ترین منبع معارف و احکام اسلام است که از هنگام نزول هدف شبهاتی قرار گرفته است؛ چنانکه عده ای آن را نقشه ای فریبکارانه در نظر گرفته اند و بعضی آن را ساحرانه و افسونگر پنداشته اند و گروهی نیز با کینه توزی سعی در سرپوش گذاشتن بر حقیقت آن داشته اند. امروز نیز شبهه‌ها و مسئله‌هایی از سوی برخی مستشرقان و روشنفکران مطرح می‌شود که باید بدان‌ها پاسخ داد. اثر پیش رو پاسخ به این مسائل و شبهات را دارد و با قلمی روان و ناظر به مخاطبان جویای حقیقت سامانه یافته است.
در پیش درآمد این کتاب که مروری بر اصول و روش‌های نقد شبهات قرآنی است، پس از مفهوم شناسی و بیان اصول و روش‌های نقد، به بیان دسته‌بندی گروه‌های شبهه افکن درباره قرآن پرداخته و اصول نقد شبهات قرآنی و اصول مقدماتی نقد و اصول ساختاری نقد تشریح شده است. در ادامه نیز روش های نقد شبهات قرآنی (بر اساس محل نقد و نوع نقد) و تکنیک های افزایش تأثیر نقد و آسیب های نقد شبهات قرآنی مطرح شده است.
در فصل اول که به سؤالی مبنی بر این که «آیا قرآن جز وحی، منبع دیگری دارد؟» پاسخ می دهد، در ابتدای این اثر، وحی به عنوان یگانه منبع قرآن مطرح شده و مقایسه ای گذرا میان قرآن و متون تحریف شده، آمده است.
نویسنده در دومین فصل از کتاب حاضر که با عنوان «قرآن و فرهنگ زمانه» نگارش یافته، در ابتدا به سؤالی مبنی این که آیا قرآن از فرهنگ زمانه تأثیر یافته است، به مبحثی با عنوان «زن و منزلت والای او در قرآن» اشاره شده و در ادامه سخنی درباره سحر در قرآن آمده شده و همچنین به انواح سحر پرداخته و همچنین سخنی در باب چشم زخم مطرح شده است.
فصل سوم این کتاب که به «پند از اختلاف و تناقض در قرآن» اختصاص یافته، از قرآن به عنوان متنی عاری از اختلاف و نشانه اعجاز تأکید شده و علل اختلاف و تناقض های ظاهری در قرآن می پردازد و 25 موهم تناقض بررسی شده است.
«قرآن و واقعیت های علمی، تاریخی و ادبی» عنوان چهارمین فصل از کتاب مذکور است که از جمله این واقعیت های می توان به زوجیت عمومی، سخن گفتن مورچگان، خلقت استخوان از گوشت، هفت آسمان برین، کوه هایی از ابر یخ زده، میراث بنی اسرائیل، سینین و سیناء، ناهمخوانی ضمیر و مرجع اشاره کرد.
در پنجمین و آخرین فصل از این اثر که با عنوان «قصه های قرآنی» تألیف شده، شیوه داستان سرایی قرآن، ویژگی های قصه های قرآنی، اهداف داستان در قرآن، حکمت تکرار در قصه های قرآن، آزادی هنری در داستان سرایی قرآن، گزینش حادثه ها، داستان هایی که واقعیت آن انکار شده، تشریح شده است.
کتاب حاضر خلاصه کتاب «شبهات و ردود حول القرآن الکریم» اثر آیت الله محمد هادی معرفت می باشد. این اثر به زبان عربی بوده که توسط آقایان حسن حکیم باشی، علی اکبر رشتی، میرزا علیزاده، حسن خرقانی به نام «نقد شبهات پیرامون قرآن کریم» ترجمه شده است.

لینک کوتاه مطلب : https://ofoghandisha.com/?p=7394

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *