نقش ائمه در احياء دين، كتابى است به زبان فارسى تألیف علامه سيد مرتضى عسكرى درباره نقش امامان معصوم شيعه در حفظ دين.

گزارش محتوا

اين كتاب از روى سلسله درس‌هايى كه به صورت سخنرانى در طول چند سال توسط علامه عسكرى در مجلس عده‌اى از علماى تهران و همچنين در محفلى عمومى در مسجد «المهدى» تهران ايراد گرديده تهيه شده است.

مباحث مطرح شده در اين كتاب، قبل از اين در اثرى بدين شكل مورد بررسى قرار نگرفته است. مؤلف دراين كتاب از نقش ائمه شيعه اماميه(ع) در حفظ كيان اسلام و احياى دين سخن مى‌گويد. اهميت اين بحث از آنجا ناشى مى‌شود كه دريابيم آنچه تاكنون به عنوان مباحث اصلى مورد بحث و تامل ميان دو مذهب تشيع و تسنن بوده، مبحث زعامت و رهبرى امت اسلامى پس از پيامبر اكرم(ص) است. اما دقت فراوان در اين مسأله گاه افراد را از بسيارى مسائل اساسى ديگر غافل كرده و باعث گرديده كه ديگر شؤون امامت؛ يعنى شأن تبليغ و تبيين و حفاظت دين از تحريف و تقليب و دستبرد ديگران، كه مهم‌ترين و حساس‌ترين شأن امام است، مغفول واقع شود. اين شأن از آن جهت مهم و درخور بررسى شايسته است كه چنانچه دين از تحريف مصون نماند، حاكم اسلامى با كدام قوانين صحيح دينى مى‌خواهد جامعه را اداره كند. اصولا دين و جامعه دينى پس از پيامبر(ص) صرف نظر از مسأله حكومت- به دو دليل نيازمند خليفه است: از جهت حفظ دين و از جهت تبيين دين.

شعله‌هايى كه در اثر تحريف دين به دامن اسلام افتاده است با اقدام به موقع امامان شيعه مواجه شده و تحريف و انحراف از تعاليم آن زدوده شده است. كتاب حاضر در صدد شرح و تفصيل همين مسأله است كه بزرگ‌ترين نقش امامان شيعه حفظ دين از تحريف و دستبرد ديگران و بيان حقايق دين براى امت اسلامى بوده است.

گرچه شالوده كتاب بر اين مسأله ريخته شده؛ اما مقدماتى كه در آن مطرح گرديده و نتايجى كه از آن به دست آمده، فراتر از اين مسأله است. در واقع كتاب حاضر حاوى روشى نو در سيره‌نگارى تحليلى، معرفى دقيق مكتب خلفا و مكتب اهل‌بيت، تبيين برخى اصطلاحات اسلامى، تصحيح عقايد دينى در باب امام شناسى، شرح تاريخ تفكر اسلامى در قرون گذشته و بيان تحريف‌ها و حديث‌سازى‌ها و فضائل‌بافى‌ها و عملكرد دشمنان نفاق‌پيشه است.

كتاب حاضر مشتمل بر 42 درس مى‌باشد. در درس اول تا سوم علامه به توضيح پاره‌اى اصطلاحات نظير إله، رب، الله، عبد، هدايت و اسلام پرداخته است. ساير عناوين مطرح در دروس اين كتاب عبارتند از: تحريف و ابعاد آن در امت‌هاى پيشين، حافظان و ناشران اسلام، پيامبر و سرنوشت، جعل حديث، نظرى به اسلام‌شناسى اروپاييان، چگونگى نزول وحى در مكتب خلفا، اسلام‌شناسان غربى و روايات نزول اوّلين وحى، مقايسه روايات مكتب خلفا با روايات موجود در مكتب اهل‌بيت عليهم‌السّلام، افسانه غرانيق در مكتب خلفا، عصمت انبيا، وصف پيامبر صلّى‌اللّه‌عليه‌وآله‌و‌سلّم در مكتب اهل سنّت، وصف پيامبر در مكتب اهل‌بيت عليهم‌السّلام، نتيجه انتشار احاديث مجعول در متون اسلامى، كعب الاحبار؛ عالم يهودى، وضع مكه و مدينه قبل از اسلام، بعثت پيامبر(ص)، انتشار احاديث اهل‌بيت(ع) در زمان درگيرى بين سران مكتب خلفا، اختلاف و فرقه‌گرايى در مكتب خلفا، وحدت در مكتب اهل‌بيت(ع)، تعيين اوصياى پيامبر(ص)، اختلاف در مكتب اهل‌بيت(ع)، سرگذشت حديث در مكتب اهل‌بيت(ع)، امامت در مكتب اهل‌بيت(ع)، اثبات امامت عموم اهل‌بيت(ع)، اهميت تعيين على(ع) به عنوان وصى بلافصل پيامبر(ص) و….

لینک کوتاه مطلب : https://ofoghandisha.com/?p=19694

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب