پيش گفتار

پيامبر اسلام صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله در غار حرا مبعوث شد .

با بعثت پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله ، صد و چهارده سوره قرآن براى هدايت مردم نازل شد .

با بعثت پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله، سنّت پيامبر براى راهيابى ما ارائه گشت[1] .

با بعثت پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله، عمل شد آنچه عمل شد تا به امروز ، و آنچه عمل خواهد شد تا روز قيامت .

در راه تبليغ اسلام ، از مردان ، شيخ مكّه ابوطالب ، عموى پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله آن حضرت را يارى كرد ، و از زنان خديجه همسر ايشان .

و اوّلين كسى كه از مردان به پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله ايمان آورد ، على فرزند ابوطالب بود ، و از زنان خديجه ، همسر پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله.

پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله على را پيش از آن ، از خردسالى به خانه خود برده و لقمه در دهانش مى‏ نهاد و بدن على عليه ‏السلام را به بدن مباركش مى ‏چسبانيد و بوى خوشش را به مشام وى مى ‏رسانيد . و على عليه ‏السلام در حين نزول وحى ، در غار حرا با پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله بود .[2]

در روز دعوت بنى‏ هاشم به اسلام و يارخواهى پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله از ايشان براى نصرت اسلام ، از ميان همه آنها على عليه ‏السلام در اين راه با پيامبر بيعت كرد .

در سال دهم بعثت ، ابوطالب و خديجه ، دو ناصر و ياور پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله در تبليغ اسلام ، وفات يافتند ، و پيامبر آن سال را عام الحزن ناميد .

پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله به مدينه هجرت كرد .

پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله در مدينه ابوطالب و خديجه را ياد می کرد و آنگاه كه گوسفندى قربانى مى‏ نمود ، در ميان دوستان خديجه تقسيم مى ‏كرد .

پس از ابوطالب ، فرزندش ، على عليه‏ السلام يار و ياورِ خاصّ پيامبر شد .

على عليه‏ السلام در جنگ بدر بيش از همه مسلمانان مشركان قريش را كشت و اسير كرد .

على عليه ‏السلام در جنگ احد ، در پيش روى پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله شمشير مى‏ زد و با قريش می جنگيد و ديگران فرار مى‏ كردند .

على عليه‏ السلام در جنگ خندق عمرو ، پهلوان قريش را كشت و مشركان فرار كردند .

على عليه‏ السلام در جنگ خيبر ، قلعه خيبر را فتح كرد .

على عليه‏ السلام براى پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله يادگار ابوطالب بود ، و فاطمه عليهاالسلام ، يادگار خديجه . پيامبر در مدينه فاطمه را به على تزويج فرمود .

از على و فاطمه ، حسن و حسين زاده شدند .

پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله پس از نزول آيه «فَقُلْ تَعَالَوْاْ نَدْعُ أَبْنَآءَنَا وَأَبْنَآءَكُمْ وَنِسَآءَنَا وَنِسَآءَكُمْ وَأَنفُسَنَا وَأَنفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْكَـذِبِينَ»[3]، براى مباهله با نصاراى نجران ، حسن و حسين ، على و فاطمه را به همراه داشت .

پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله در هنگام نزول آيه تطهير : «إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا»[4]، حسن و حسين را به روى دو زانو ، فاطمه را پيش رو ، و على را پشت سر خود نشانيد و رداى خويش را به روى خود و ايشان كشيده چنين گفت :

ربِّ هؤُلاءِ أهلُ بَيْتى.

پروردگارا! اينها اهل بيت من هستند .

و بدين سبب آن پنج تن را «اصحاب كسا» ناميدند .

پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله پس از نزول اين آيه ، روزى پنج نوبت در اوقات نمازهاى پنجگانه ، اوّل به در خانه دخترش ، فاطمه مى‏ رفت .

درِ خانه فاطمه عليهاالسلام به مسجد باز مى‏ شد و درِ ديگرى نداشت . پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله  در برابر چشم همه نمازگزاران كه در صفوف نماز جماعت در انتظار مَقْدَمش بودند ، بر آستان آن خانه مى ‏ايستاد و مى‏ فرمود : السَّلامُ عَلَيكُم يا أهلَ البَيت! «إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا» الصَّلاة! الصَّلاة!

پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله پس از خواندن اين زيارت نامه ، به محراب خود تشريف مى‏ برد و با مأمومين خود نماز جماعت مى‏ گزارد .

و با نزول آيه «قُل لاَ أَسْـٔلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِى الْقُرْبَى»[5]، على و فاطمه و حسن و حسين ، به عنوان ذوى القرباى پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله شناخته شدند .

و با نزول آيه «وَ ءَاتِ ذَا الْقُرْبَى حَقَّهُ»[6]پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله فدك را به فاطمه عنايت فرمود .

پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله پس از نزول آيه «يَـأَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَآ أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَبِّكَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ»[7]، در غديرخم ، پنجه در پنجه على كرد و او را بلند نمود و فرمود : «مَنْ كُنتُ مَوْلاهُ فَهذا عَلىٌّ مَوْلاه …» .

پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله على عليه‏السلام را به روشنى وصىّ پس از خود معرّفى كرد .

پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله بيمار شد و در روز دوشنبه سر بر سينه على عليه‏السلام گذاشت و وفات كرد .

على عليه ‏السلام به حكم وظيفه با چند تن از خويشانش به غسل دادن و كفن كردن پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله مشغول شدند .

انصار در آن حال در سقيفه بنی ساعده گرد آمدند كه با سعد بن عباده بيعت كنند و او را خليفه پيامبر سازند .

مهاجران قريش به سقيفه رفتند و گفتند : پيامبر از قبيله قريش است . عرب نمی پذيرد خليفه ‏اش از غير قريش باشد .

مهاجران قريشى با جنگ و جدال مقصود خود را پيش بردند و با ابوبكر قريشى بيعت كردند . مهاجران قريشى می ‏انديشيدند : اگر از خاندان پيامبر كسى خليفه پيامبر شود ، تا
ابد جز ايشان ، كسى ديگر به خلافت نخواهد رسيد . خلافت را در خاندان‏هاى قريش بگردانيد تا به همه تيره ‏هاى قريش برسد .

آن گروه كه با ابوبكر بيعت كردند ، او را تا شب در كوچه‏ هاى مدينه می گرداندند و هر كس را می ‏ديدند ، نزد ابوبكر می كشاندند و او را وادار می كردند تا بيعت كند .

روز دوشنبه بدين حال سپرى شد.

روز سه ‏شنبه ابوبكر را به مسجد پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله بردند و بر منبر پيامبر نشاندند و ديگر بار با وى بيعت كردند .

ابوبكر و عمر خطبه خواندند و پس از آن با ابوبكر نماز جماعت گزاردند . و بدين سان بيعت با ابوبكر در روز سه‏ شنبه به پايان رسيد .

در تمام اين اوقات ، بنى‏ هاشم در خانه پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله بودند و تنى چند از آنها با على عليه ‏السلام به غسل و تكفين پيامبر مشغول بودند . پس از آن بر بدن نازنينش نماز گزاردند .

پس از ايشان تمام روز دوشنبه و سه‏ شنبه ، مسلمانان مدينه دسته دسته به حجره پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله مى‏ آمدند و به طور فُرادا بر جنازه مبارك پيامبر نماز مى‏ خواندند .

اين كار تا شام روز سه‏ شنبه به اتمام رسيد . شب چهارشنبه على عليه‏ السلام با چند تن ديگر ، بدن مطهّر پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله را دفن كردند .

در تمام اين دو روز ، باند خلافت در پى به پايان رسانيدن بيعت ابوبكر بودند . تا آنكه كار بيعت ابوبكر به انجام رسيد .

با همان بيعتِ آنچنانى ابوبكر خليفه شد؛

با همان بيعت ، عمر خليفه شد؛

با همان بيعت، عثمان خليفه شد؛

با همان بيعت ، معاويه خليفه شد؛

با همان بيعت، يزيد خليفه شد؛

با همان بيعت، بنی ‏اميّه و بنى عبّاس و عثمانی ها خليفه شدند؛

با همان بيعت شد آنچه ابوبكر انجام داد؛

با همان بيعت شد آنچه عمر انجام داد؛

با همان بيعت شد آنچه بنى ‏اميّه و عثمان و معاويه و يزيد انجام دادند؛

با همان بيعت شد آنچه بنى‏ عبّاس و خلفاى عثمانى انجام دادند؛

با همان بيعت شد آنچه در اسلام، از آن روز تا قيام قائم آل‏ محمّد صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله انجام می شود .

لینک کوتاه مطلب : https://ofoghandisha.com/?p=19651

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب