انس حقانی؛ از رهبران شبکه حقانی و عضو ارشد تشکیلات طالبان می‌گوید که جهان طرفدار خودکفایی افغانستان نیست و باید خود افغان‌ها به حل چالش‌های خود بپردازند. او در عین حال، تاکید کرد که دولت اسلامی طالبان اجازه برهم زدن اتحاد شیعه و سنی را نمی‌دهد.

انس حقانی؛ عضو ارشد طالبان و از رهبران شبکه حقانی که روز یک‌شنبه (۵ جدی) در گردهمایی اعلام حمایت از گروه طالبان از سوی مجمع «علما و متنفذین تشیع افغانستان» در غرب کابل صحبت می‌کرد، خاطرنشان ساخت که کشورهای بیرونی به هیچ وجه طرفدار خودکفا شدن افغانستان نیستند.

به همین دلیل به باور او مردم باید خود دست و آستین بالا زنند و در راستای حل چالش‌ها و مشکلات کشور اقدام کنند.

او در بخش دیگر صحبت‌های خود از اعلام حمایت مجمع علمای شیعه از دولت اسلامی طالبان، قدردانی کرد و گفت که این افراد در حقیقت نمایندگان اصلی اقوام تشیع اند که دردهای خود را با ما شریک ساختند و همچنین از حکومت ما اعلام حمایت کردند.

بربنیاد گفته‌های حقانی، اعلام حمایت اقوام، مشروعیت داخلی دولت اسلامی طالبان را ثابت می‌سازد و بیان می دارد که مردم با حکومت همراه می‌باشند.

این رهبر ارشد شبکه حقانی همچنین گفت که امروز در افغانستان شیعیان و سنی‌ها باهم برادرانه زندگی می‌کنند و حکومت به هیچ فرد و یا گروهی اجازه برهم زدن این اتحاد را نمی‌دهد.

حقانی با بیان ‌اینکه «افغانیت» و «اسلامیت» میان شیعه و سنی مشترک می‌باشد، تاکید کرد که بر همه‌افغان ها لازم است تا از افغانستان به عنوان خانه مشترک شان حفاظت و پاسداری کنند.

او کاستی‌ها در حکومت را نیز پذیرفت و گفت که برخی عملکردهای خودسرانه‌ وجود دارد که این عملکردها مطابق پالیسی دولت اسلامی طالبان نمی‌باشد.

براساس گفته‌های این مقام ارشد طالبان و شبکه حقانی، حکومت در راستای جلوگیری از اقدامات خودسرانه تصمیم جدی اتخاذ کرده است.

لازم به ذکر است که شورای علمای شیعه پس از بازگشت طالبان به قدرت، نشست های مختلفی را با سران طالبان برگزار کرده و در آن خواسته ها و دغدغه های مشروع شیعیان از دولت جدید را با آنان در میان گذاشته است. لزوم تشکیل دولت فراگیر، مشارکت عادلانه اقوام در قدرت، رسمیت مذهب تشیع و پایان برخوردهای تبعیض آمیز و خودسرانه به نام طالبان علیه شیعیان از عمده ترین این خواسته ها بوده است.

لینک کوتاه مطلب : https://ofoghandisha.com/?p=1696

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب