فصل اول: عهد و میثاق پروردگار با بنی آدم

1-1-فطرت انسان و شناخت خدا

خدای سبحان بنا بر آن چه در قرآن کریم آمده، از ذریّه و نسل آدم پیمان گرفته است، چنان که در سورۀ اعراف فرموده:

آن گاه که پروردگارت از فرزندان آدم، ذریّه و نسل­ شان را بیرون کشید، و آنان را گواه خودشان گرفت. و فرمود: آیا من پروردگار شما نیستم؟ گفتند: آری، گواهی می­ دهیم. این برای آن بود که در روز قیامت نگویید ما از این مسئله نا آگاه بودیم، یا نگویید پدران ما مشرک شدند و ما نسل بعدی آنانیم، آیا ما را به خاطر آنان هلاک می­کنی؟![1]

برای تفسیر و شرح این دو آیه به مقدمه زیر نیازمندیم:

هنگامی که نوزاد از رحم مادر جدا شده، و بند نافش که وسیله دریافت غذای او بوده، بریده می­ شود، غریزه گرسنگی او را به تلاش در پی غذا وا می­ دارد، پس، می­ گرید و جیغ می­ کشد و دست و پا می­ زند و آرام نمی­ گیرد تا پستان مادر را بگیرد و شیر را بمکد و از مجرای دهان به معده برساند. این غریزه در آدمی همیشگی است، و او را در طول زندگی، برای یافتن غذا، به تلاش و تحرک وا می­ دارد.

در این غریزه که ما آن را، تلاش معده در یافتن غذا، می­ نامیم، همه حیوانات با انسان برابرند، و این، اولین غریزه ­ای است که انسان را به سوی کار و تلاش در زندگی می­ راند.

پس از آن که نوزاد بزرگ و بزرگ­تر و چند ساله می­ شود، غریزه دومی به تدریج در او رشد کرده و در اوان کودکی و ابتدای نوجوانی ظاهر می­ گردد، و نیروی مغزی ­اش را برای دریافت غذای روحی، به تلاش و تکاپو وا می­ دارد. در این حال، هر چه در اطراف خود می ­بیند توجه اش را جلب کرده، و او را به سؤال از پدر و مادر و اطرافیان می­ کشاند تا علت وجود هر پدیده ­ای را بپرسد. برای نمونه، هنگامی که خورشید را در حال غروب می ­بیند از ایشان می ­پرسد: خورشید شب ها به کجا می­رود؟ یا وقتی چشمه آبی را در کوه­ساران در حال جوشش و جریان می­ بیند، می ­پرسد: این آبها از کجا می ­آیند؟ یا گاهی که ابرها را در آسمان روان می­ بیند، می ­پرسد: این ابرها به کجا می­روند؟ و … .

بدین گونه آگاهی­ اش از موجودات را گسترش می­ دهد، و با سؤال‌هايی كه از علت و سبب پديده‌ها و حركات آنها از پدر و مادر يا افراد بزرگتر از خود می‌كند، نياز غريزی دوم خود را تأمين می‌نمايد…..

لینک کوتاه مطلب : https://ofoghandisha.com/?p=19683

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب