میلاد امام حسن مجتبی (ع) فرصتی است برای بازاندیشی و بازنگری در رفتار، کردار و اعمال سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی، و الگو قراردادن رفتار و منش آن حضرت در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی.
حجت الاسلام و المسلمین سید صادق صداقت پیرامون ولادت امام حسن مجتبی (ع) گفت: انسان برای رسیدن به رشد، کمال و بالندگی انسانی و اخلاقی، نیاز به الگوهای انسانی و اخلاقی دارد که پیشوایان پاک دین(علیهم السلام) به دلیل بهره‌مندی از ویژگی عصمت و دوری از عصیان و اشتباه، بهترین الگو و نمونه در بین بشریت است.

آقای صداقت در ادامه افزود، امام حسن (ع) در همه عرصه‌های سیاسی، عبادی، اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی، بهترین و نمونه‌ترین الگو برای جهان بشریت اخصا مسلمانان می‌باشد. امام صادق (ع) در بیان حال معنوی امام حسن (ع) می‌فرمود: امام مجتبی عابدترین مردم زمان خود بوده و همواره در قنوت نمازش دعا می‌کرد و هرگاه وضو می‌گرفت، تمام بدنش از ترس خدا می‌لرزید و رنگ چهره‌اش زرد می‌شد.

وی علاوه کرد، مهربانی، گذشت، ایثار، فروتنی و صبر و بردباری آن امام بزرگوار سرآمد و نمونه بوده و بهترین الگو برای الگوبرداران و انسان‌های پاک‌سرشت می‌باشد.

این عالم دین در ادامه گفت، بخشندگی و برآوردن نیازهای دیگران از بارزترین ویژگی امام مجتبی(ع) می‌باشد که بهترین سرمشق برای دوستداران او است؛ آن‌قدر بخشش می‌کرد تا شخص نیازمند بی‌نیاز می‌شد، زیرا طبق تعالیم اسلام، بخشش باید بگونه‌ای باشد که فرهنگ گدایی را ریشه‌کن سازد و در صورت امکان، شخص را از ردیف  نیازمندان بیرون کند.

وی علاوه نمود، ولادت امام حسن (ع) یک فرصت خوبی برای بازاندیشی در اعمال ما بوده تا رفتار و کردار خود را با الگوبرداری از شخصیت همه‌جانبه او عیار نماییم.

آقای صداقت با شاره به چالش‌های موجود در جهان اسلام افزود، مشکل عمده ما مسلمانان همین عدم شناخت و الگوبرداری از شخصیت‌های دینی و ارزش‌های اسلامی ماست که همواره با انواع چالش‌ها مواجه  بوده وهستیم.

وی تصریح کرد، تا زمان الگوگیری ما از پیشوایان دین مشکل داشته باشد و ارزش‌های اسلامی را پاس نداریم، نه تنها شاهد بهبود وضعیت کنونی نخواهیم بود که به مشکلات و چالش‌های ما افزوده خواهد شد.

لینک کوتاه مطلب : https://ofoghandisha.com/?p=18780

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب