با نور فاطمه هدایت شدم اثر عبدالمنعم حسن سودانی (متولد 1969م)، داستان دل‌انگیز هدایت‌یافتن دانشمندی حقوقدان از اهالی سودان به مذهب اهل بیت(ع) است. این اثر با ترجمه فارسی سید حسین محفوظی منتشر شده است.

نویسنده در محیطی زندگی کرده و رشد یافته است که عقیده آنان، تسنن و پای‌بندی به مذهب مالکی بوده، اما پس از تحقیق فراوان، به مذهب جعفری مشرف شده است.

می‌توان رویکرد اصلی اثر حاضر را ورود در یک مناقشه عقیدتی با روشی علمی جهت شناخت حقیقت دانست. کوشش این تجربه، بر آن است تا به خوانندگان، واقعیت نگران‌کننده‌ای را که امت اسلام به سبب انحراف و رویگردانی از صراط مستقیم و ادبار به تعالیم کتاب خداوند بزرگ و سنت پیامبر(ص) به آن گرفتار آمده و دچار خواری و تلخکامی گردیده است، به تصویر بکشد؛ با این انگیزه که این اثر، گامی برای تحقق وحدت امت اسلام، در زیر پرچم حق و حول محور اصیل و ریشه‌داری باشد که جلوه آن در تعالیم و روش اهل‌بیت(ع) نمایان گردیده است.

این کتاب، به زبان ساده و بدون اصطلاحات پیچیده، به گونه‌ای تدوین شده است که قابل فهم و درک برای همگان باشد. وی به این نکته تأکید دارد که در این کتاب، قصد هیچگونه خودنمایی نداشته، بلکه کوشیده است تا آن را مانند مشعلی نورانی برای خواستاران بصیرت و حقیقت و بیرون آوردن عقل و خرد از زندان اوهام به سوی لذت شیرین ایمان، بسازد. نویسنده به دنبال آن بوده تا با نوشتن این کتاب، در دفع شبهات رسوب یافته در اذهان برخی از مردم بر ضد تشیع که به اعتقاد وی، اسلام خالص است و تنها راهی است که می‌توان به وسیله آن از عذاب خداوند نجات یافت، سهمی داشته باشد.

وی در پایان کتاب، به بیان این نکته پرداخته است که هدایت یافتن به حق، استعدادی ذاتی نیست، بلکه نعمتی است از خدای تعالی که آن را به هرکه خواهد از بندگانش می‌بخشد و بر انسان نیست جز اینکه توجهی خالصانه به خدای تعالی داشته باشد تا حق را به وی، حقیقتا بنمایاند که آن را پیروی کند و باطل را به وی نشان دهد و از آن دوری نماید.

لینک کوتاه مطلب : https://ofoghandisha.com/?p=17292

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب