فایل «جزوه درس صرف متوسطه می باشد که خلاصه کتاب درسنامه صرف متوسطه اثر آقای حمید محمدی است.» در ادامه کتاب درسنامه صرف متوسطه معرفی می شود:

زبان قرآن، صرف متوسطه، اثر حمید محمدی، یک دوره کامل مباحث صرف است که در سطح متوسط، ارائه شده است.

این کتاب، یک دوره قواعد صرف عربی را به‌صورت آموزشی و کاربردی همراه با تمرین‎های متنوع برای علاقه‌مندان به این علم فراهم آورده است. مطالب کتاب، در قالب شصت درس و دو باب فعل (5 بخش) و اسم (5 بخش) ارائه شده و نگارنده در مباحث مقدماتی به تعریف علوم عربی، به‌ویژه علم صرف پرداخته و درباره اقسام فعل، ذیل ده عنوان فرعی که از ثلاثی و رباعی شروع و به معرب و مبنی ختم می‌‏گردد، بحث کرده است.

در بخش دوم، باب فعل، از فعل ماضی، مضارع، امر و حالات فعل مضارع سخن گفته شده و در ادامه، باب‎های ثلاثی مجرد و مزید، رباعی مجرد و مزید، یک‌به‌یک تعریف شده و کاربرد آنها همراه با مثال توضیح داده شده است. لازم و متعدی، طریقه متعدی کردن فعل لازم و تعریف فعل معلوم و مجهول از دیگر مباحثی است که در دنباله مطالب آمده است.

تقسیمات فعل از نظر حروف بر دو پایه سالم و ناسالم، صحیح و معتل، ملحقات فعل شامل فعل اصلی و ملحق، فعل غیر متصرف، قواعد سنجش کلمات و روش تجزیه فعل، تقسیمات اسم، شامل: ثلاثی، رباعی و خماسی، مصدر و غیر مصدر، اقسام مصدر، مشتقات، شامل: اسم فاعل، اسم مفعول تا اسم زمان و مکان و آلت و دیگر مسائل و موضوعات باب اسم از مذکر و مؤنث گرفته تا اقسام جمع، اسم مصغر، اسم منسوب و ضمایر، ملحقات اسم، شامل: اقسام و احکام اعداد، اقسام همزه، کتابت همزه و روش تجزیه اسم، هریک در سرفصلی جداگانه به‌تفصیل همراه با جزئیات و تمرین‎های متنوع آورده شده است.

در آخرین چاپ این کتاب، بازنگری‌های کلی در آن صورت گرفته که باعث تغییراتی در آن شده است که برخی از آنها، مربوط به نحوه تنظیم و ترتیب دروس و محتوای آن بوده و برخی دیگر نیز، به تمرینات، مربوط می‌شود؛ به‌عنوان مثال، در بخش تمرینات، بخشی از آنها حذف و در برخی موارد، تعداد قابل توجهی کلمات و آیات قرآنی، به آنها اضافه گردیده و سعی شده است تا صرف‌پژوهان، احاطه کاملی بر کلمات قرآنی از حیث ساختاری پیدا کنند

لینک کوتاه مطلب : https://ofoghandisha.com/?p=8145

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب