شرح الحلقة الثالثة (أسئلة و أجوبة)، اثر على حسن مطر الهاشمى، شرح كتاب «دروس في علم الأصول» شهيد صدر مى‌باشد

حلقه سوم از حلقات شهيد صدر، شامل سلسله دروس استدلالى و تحليلى در باب مسائل اصول فقه شيعه است. شهيد صدر در ارائه مباحث و تحليل مسائل، داراى متد جديدى بود. توجه به مقتضيات زمان و طرح مسائل روز و تغيير دادن مسائل قديمى و بررسى عميق و كارشناسه‌گانه در مسائل تجربى، از ويژگى‌هاى سيستم فكرى اوست. وى در اين اثر، ضمن طرح كلياتى در تعريف علم اصول، تقسيم حكم، تفاوت امارات و اصول، به مبحث قطع و حجيت آن پرداخته و به دنبال آن از دلايل محرزه، مثل دليل شرعى لفظى و غير لفظى، معانى حروف، دلالات، مفاهيم، حكم ظاهرى و نظريه حق الطاعه، بحث نموده است.

اثر حاضر، كه در دو جلد تنظيم شده است، شرح آن كتاب به‌صورت پرسش و پاسخ مى‌باشد. مجموعه سؤالات در 695 مورد، مسائل مربوط به اصول عمليه، اصل برائت، اصل احتياط، اصل تخيير و اصل استصحاب را همراه مشخصات و تنوعات هركدام، در پرسش‌هايى كاربردى و آموزشى، شرح و توضيح داده است.

پاسخ‌هاى هر پرسش، از اصل كتاب شهيد صدر گرفته شده و در واقع، جنبه مثبت اين اثر، عمدتاً به جهت جنبه آموزشى و كاربردى آن است.

كتاب با مقدمه مختصرى از شارح در توضيح نحوه شرح، آغاز شده است.

طلاب حوزه‌هاى علميه و دانشجويان رشته‌هاى فلسفه و الهيات كه كتاب براى ايشان تدوين شده است، جلد نخست را با مباحثى از اين دست، مطالعه مى‌كنند: تعريف علم اصول؛ موضوع علم اصول؛ احكام شرعى و تقسيمات آن؛ عناصر مشترك در استنباط؛ مبادى عامه؛ دلايل شرعى؛ مفاهيم؛ تجديد دلالات؛ دليل شرعى؛ تواتر؛ اجماع و شهرت.

ويژگى‌هاى اصول عمليه، اصول عقليه و شرعيه، مسئله قبح عقاب بلابيان (ادله برائت از كتاب و سنت، اعتراضات عامه بر ادله برائت و…)، تطبيقات منجز علم اجمالى، شك بدوى در وجوب و حرمت و موضوعاتى از اين دست، از جمله مباحث مطرح‌شده در جلد دوم مى‌باشد.

لینک کوتاه مطلب : https://ofoghandisha.com/?p=16377

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *